Resultat Vinterfågelrallyt 2018

Föreningens femte Vinterfågelrally arrangerades söndagen den 14 januari med tre deltagande lag och tillsammans noterades 43 arter.
Det blev inga artrekord denna gång, vare sig för lag, arter totalt eller någon ny art.
Den milda vintern präglar artlistan med grågås, sångsvan, storskarv, ringduva, forsärla och rödhake. Bland grundarterna, 31 till antal, saknas endast observation av knölsvan.
Vinterfågelrallyt har också ett ”tävlingsmoment” där det gäller för respektive lag att se så många arter som möjligt under 5,5 timmar (08:00-13:30) med vissa regler att följa. Vilken taktik man än lägger upp är det viktigt att titta och lyssna på allt och noggrant.
Ett stort grattis till lag Tofsmesarna (Conny Gustafsson, Britt Andreasson, Lars-Erik Andréasson) och Spillkråkorna med (Bertil Möllerström, Anita Dahlberg/Johannesson, Bengt Johannesson) som delade förstaplatsen med vardera 33 arter.
Trädkryparna med (Sven-Inge Andreasson, Sven-Erik Helmersson) tog andra platsen med 29 arter.
Samling och artgenomgång ägde rum på Markaryds Pizzabutik med god mat och trevlig gemenskap.
Lars-Erik Andréasson